Dotace

Královéhradecký kraj nově podpoří službu sdílených kol ve městech

Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje dne 29. 1. 2024 schválilo nový dotační program zaměřený na podporu udržitelné mobility formou služby sdílených kol. Jeho prostřednictvím plánuje rozdělit čtyři miliony korun. Na rozvoj udržitelné dopravy a čisté mobility myslí kraj jak ve Strategii rozvoje Královéhradeckého kraje, tak i v nově schválené Strategii Královéhradeckého kraje v oblasti cyklistické dopravy do roku 2035.
Královéhradecký kraj nově podpoří službu sdílených kol ve městech

Cílem výzvy Podpora městské mobility v Královéhradeckém kraji formou služby sdílených kol je motivovat obce, aby zavedly nebo pokračovaly na svém území se službou sdílených kol, tím nabídly alternativu k individuální automobilové dopravě a snížily tak její podíl na celkovém objemu dopravy. Současně tím i podpořily zdravý životní styl svých občanů.

Možnost zažádat až o 70% dotaci má přitom každá obec v regionu včetně statutárního města Hradec Králové. Maximální výše podpory je 500 000 Kč. O dotaci mohou obce žádat v termínu 29. 2. – 13. 3. 2024. Klíčové jsou podmínky, aby použití kol bylo prvních 15 minut zdarma a služba byla se nabízela alespoň šest měsíců v roce.


V současnosti službu sdílených kol podporují v našem kraji města Hradec Králové, Dvůr Králové nad Labem, Rychnov nad Kněžnou, Vrchlabí a Hořice, nově se díky kladnému ohlasu v internetové anketě zapojí město Trutnov. A v dalších městech se i díky novému dotačnímu programu o zavedení tzv. bikesharingu reálně uvažuje. Královéhradecký kraj se tak stane jedničkou v počtu měst, která tuto službu nabízejí. Je důležité podotknout, že sdílená kola mají svá přidělená parkovací místa, což zabraňuje jejich pohození na ulici.

Převzato z www.khk.cz

Sdílejte na sociálních sítích